Dodano: piątek, 30 sierpnia 2019r. Producent: Microchip

Układy SmartHub USB705x oraz UPD301A firmy Microchip upraszczają implementację aplikacji USB Typu-C Power Delivery

Układy SmartHub USB705x oraz UPD301A firmy Microchip upraszczają implementację aplikacji USB Typu-C Power Delivery

USB Typu-C zyskuje coraz większą popularność, a wraz z wprowadzeniem Power Delivery (PD) można teraz ładować więcej rodzajów urządzeń, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Aby usunąć tradycyjną złożoność i wysokie koszty związane z wdrażaniem USB Typu-C, firma Microchip Technology Inc. zaprezentowała dwa nowe rozwiązania, które upraszczają aplikacje.

Jako jedno z pierwszych w branży urządzeń USB 3.1 SmartHub z certyfikatem USB-IF ze zintegrowaną obsługą Power Delivery (TID1212), układ USB705x umożliwia szybkie ładowanie urządzeń i wprowadza unikalne implementacje PD o nazwie HostFlexing i PDBalancing. UPD301A to z kolei samodzielny kontroler USB Type-C PD, który znacznie upraszcza implementację podstawowej funkcji ładowania USB Type-C PD, dzięki czemu idealnie nadaje się m.in. do zastosowań od portów ładowania w tylnych siedzeniach pojazdów, przez urządzenia przenośne, po publiczne stacje ładowania.

Rodzina USB705x obejmuje dwie unikalne funkcje upraszczające implementacje USB Type-C PD - HostFlexing i PDBalancing. HostFlexing upraszcza korzystanie ze stacji dokującej przez użytkownika, umożliwiając wszystkim portom USB typu C na działanie jako port „notebooka”, eliminując potrzebę stosowania tajemniczych etykiet, które próbują wyjaśnić ogólną funkcjonalność każdego portu USB typu C. PDBalancing zapewnia z kolei producentom metodologię do zarządzania całkowitą mocą systemu poprzez scentralizowane sterowanie, co ostatecznie oszczędza pieniądze dla konsumentów, ponieważ jest w stanie naładować wiele urządzeń obsługujących PD o mniejszej całkowitej mocy.

Układy SmartHub USB705x oraz UPD301A firmy Microchip upraszczają implementację aplikacji USB Typu-C Power Delivery

Aby zaspokoić zapotrzebowanie konsumentów na szybsze ładowanie urządzeń mobilnych i przesyłanie strumieniowe danych, rodzina USB705x łączy natywną obsługę USB Type-C PD z szybkością transmisji danych USB 3.1 SuperSpeed 5Gb/s. Idealna do stacji dokujących, monitorów komputerowych i samochodowych systemów informacyjnych, rodzina - składająca się z układów USB7050, USB7051, USB7052 i USB7056 - zapewnia szereg konfiguracji USB w celu spełnienia różnych potrzeb projektowych PD i USB Typu-C. Na przykład USB7050 obsługuje trzy porty USB typu C upstream i downstream z obsługą PD, podczas gdy USB7056 zapewnia tylko jeden port upstream wraz z pięcioma tradycyjnymi portami downstream typu A. Nowe koncentratory obsługują również aplikacje wspomagające kierowcę, które są dostępne na wszystkich telefonach komórkowych, umożliwiając wyświetlanie graficznego interfejsu użytkownika telefonu na ekranie pojazdu przy jednoczesnym ładowaniu urządzenia mobilnego.

UkładPD upstreamPD Type-C downstreamStandard Type-C downstream*Type-A downstream
USB7050**Tak2 porty -2 porty
USB7051Tak1 port1 port2 porty
USB7052Tak -2 porty2 porty
USB7056Tak -1 port5 portów

Ponieważ smartfony wymagają coraz więcej mocy niż standardowa BC 1.2, projektanci systemów elektronicznych muszą mieć możliwość łatwego wdrożenia ładowania o dużej mocy w swoich systemach. UPD301A zapewnia proste, samodzielne rozwiązanie do wdrażania ładowania USB Typu-C PD w różnych aplikacjach. Urządzenie obsługuje zarówno pojedyncze, jak i podwójne porty oraz wykorzystuje konfigurowalną za pomocą pinów implementację, która skupia się na łatwości użytkowania. UPD301 uzupełnia ekspansywną rodzinę koncentratorów USB Microchip i umożliwia rozwiązania wyłącznie od ładowania, do pełnego zarządzania danymi, wideo i energią.

Dzięki przyspieszeniu adopcji standardu USB Type-C PD w telefonach, komputerach osobistych i urządzeniach przenośnych niezwykle ważne jest, aby projektanci nowych systemów komputerowych i samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych mogli z łatwością dodać funkcjonalność USB Type-C PD do swoich projektów” - powiedział Charles Forni, wiceprezes prezes jednostki biznesowej Microchip ds. USB i sieci. „Od zarządzania danymi opartego na hubie do samodzielnego dostarczania energii, Microchip nadal inwestuje w rozwój oferty USB Typu-C, aby zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszej szerokiej bazy klientów

Narzędzia programistyczne

USB705x i UPD301 są dostarczane z kompletnym rozwiązaniem, w tym narzędziem konfiguracyjnym koncentratora MPLAB® Connect Configurator, płytkami ewaluacyjnymi ze schematami i plikami Gerber w celu skrócenia czasu projektowania.