Dodano: piątek, 21 czerwiec 2019r. Producent: ROHM Komentarzy: (dodaj komentarz)

Układ monitorowania zasilania BD39040MUF-C firmy ROHM jako pierwszy zapewnia bezpieczeństwo funkcjonalne aplikacji motoryzacyjnych

Firma ROHM zaprezentowała nowy układ monitorujący zasilanie BD39040MUF-C z funkcją BIST (Built-In Self Test), który wspiera bezpieczeństwo funkcjonalne. Nowy układ scalony jest idealnym wyborem dla systemów zasilania w aplikacjach motoryzacyjnych wymagających niezawodnych środków, takich jak elektryczne wspomaganie kierownicy, a także czujników i kamer dla autonomicznej jazdy i innych systemów ADAS.

Szybki postęp zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) i autonomicznej jazda w sektorze motoryzacyjnym spowodowały zapotrzebowanie na takie funkcje, jak zapobieganie kolizjom i wspomaganie pasa ruchu, które zmniejszają ryzyko wypadków. W związku z tym rozwój półprzewodników dla tych aplikacji musi uwzględniać sposób zapewnienia im bezpieczeństwa funkcjonalnego (fail-safe) w przypadku awarii, uwzględniające m.in. funkcje autodiagnostyczne i inne.

ROHM BD39040MUF-C

W 2017 r. ROHM opracował chipset LCD, który wspierał bezpieczeństwo funkcjonalne i składał się ze sterownika LCD oraz kontrolera zasilania, wyprzedzając ówcześnie swoja branżę. W 2018 r. Firma uzyskała certyfikację procesu rozwoju zgodnie z międzynarodową normą rozwoju bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO26262. W chwili obecnej, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i redundancję systemów, włączając różne funkcje autotestu i monitorowania, ROHM stworzył pierwszy w branży układ monitorujący zasilanie z wbudowaną funkcją autodiagnostyki, która ułatwia dodanie bezpieczeństwa funkcjonalnego do istniejących systemów.

BD39040MUF-C to układ monitorowania mocy, który zapewnia funkcje monitorowania wymagane dla bezpieczeństwa funkcjonalnego w systemach zasilania modułów czujników ADAS. Oprócz funkcji monitorowania napięcia (Power Good, reset) i zegara watchdog dla monitorowania ECU niezbędnego dla bezpieczeństwa funkcjonalnego, układ monitorowania zasilania ROHM jako pierwszy w branży wprowadza funkcję autodiagnostyki. Wykorzystując oryginalną technologię, układ scalony umożliwia wykrycie potencjalnej awarii samego układu scalonego zasilacza bez wpływu na istniejące systemy. Integracja tych funkcji w kompaktowym opakowaniu 3 mm kwadratowych, czyni go idealnym rozwiązaniem dla aplikacji ADAS wymagających dużej miniaturyzacji.

Kluczowe cechy

BD39040MUF-C jest pierwszym układem scalonym do monitorowania zasilania w branży, który zawiera funkcję autodiagnostyki wraz z dodatkowymi funkcjami, które sprawiają, że jest idealny do funkcjonalnych systemów bezpieczeństwa wymaganych w zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy ADAS i automatycznej jazdy.

 1. Funkcja autodiagnostyki zapewnia niezawodność niezbędną dla bezpieczeństwa funkcjonalnego

  Aby zapewnić bezpieczeństwo funkcjonalne, spełniając najwyższy poziom wymagań bezpieczeństwa (ASIL), konieczne jest wykrycie potencjalnych awarii samej funkcji monitorowania zasilania. Na przykład, w przypadku awarii, gdy funkcja monitorowania (tj. przepięcie) nie może wykryć nieprawidłowości, staje się ona ukrytym błędem, który maskuje awarię, tworząc niebezpieczną sytuację.

  Aby temu zaradzić, BD39040MUF-C z funkcją autodiagnostyki wykorzystuje oryginalną technologię obwodów, która umożliwia jej wykrycie potencjalnych awarii. Oba obwody napięcia odniesienia i oscylatora są multipleksowane, aby umożliwić ciągłe wzajemne monitorowanie między systemami w celu poprawy bezpieczeństwa podczas normalnej pracy.

 2. Zapewnia elastyczne wsparcie dla istniejących systemów

  BD39040MUF-C z łatwością obsługuje bezpieczeństwo funkcjonalne w istniejących systemach bez żadnych zmian sekwencji zasilania. Dodatkowo, timer watchdog dla ECU może być regulowany przez zewnętrzną rezystancję. Co więcej, IC jest oferowany w kompaktowym rozmiarze o powierzchni zaledwie 3mm kwadratowych, idealnym do zastosowań ADAS wymagających mniejszego rozmiaru. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na bardziej kompaktowe moduły wspomagające bezpieczną jazdę w systemach ADAS oraz autonomicznej jazdy, które wymagają bezpieczeństwa funkcjonalnego.

 3. Integruje różne funkcje monitorowania wymagane przez zasilacze samochodowe i ECU

  BD39040MUF-C zawiera szereg funkcji monitorowania, w tym monitorowanie przepięć i podnapięć (Power Good) wymaganych dla zasilaczy, timera watchdog oraz funkcji resetowania wymaganych przez ECU. Wśród nich, zegar watchdog jest typem okna, który monitoruje, czy ECU utknął w pętli w zaprogramowanym okresie czasu.

Przykłady aplikacji

 • Radary, kamery i czujniki do ADAS dla systemów jazdy autonomicznej
 • ECU
 • Elektryczne wspomaganie kierownicy
 • Klaster deski rozdzielczej, panele LCD
 • Systemy multimedialne
 • Lampy
 • i inne systemy zasilania wymagające środków bezpieczeństwa poza ASIL-B

Więcej informacji o nowym układzie nadzorczym ROHM BD39040MUF-C mogą Państwo uzyskać w załączonej dokumentacji technicznej.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

XR3305x transceivery RS485/RS422 firmy MaxLinear (dawniej Exar) z tolerancją błędu napięcia aż do 60V i pracą w zakresie 3 - 5V

XR3305x transceivery RS485/RS422 firmy MaxLinear (dawniej Exar) z tolerancją błędu...

XR33052, XR33053, XR33055, XR33058 to seria wysokowydajnych transceiverów RS485/RS422 firmy MaxLinear z tolerancją błędu napięcia aż do...

Układy interfejsów firmy MaxLinear

Układy interfejsów firmy MaxLinear

Firma MaxLinear to uznany producent szerokiej gamy układów scalonych, które umożliwiają niezawodną komunikację w aplikacjach sterowania...

VES180/220 wydajne i ekonomiczne zewnętrzne zasilacze XP Power zoptymalizowane dla wielkonakładowych aplikacji IT

VES180/220 wydajne i ekonomiczne zewnętrzne zasilacze XP Power zoptymalizowane dla...

Firma XP Power zaprezentowała nowe zewnętrzne zasilacze serii V-Brand, VES180 o mocy 180W i VES220 o mocy 220W. Dzięki zgodności z...