Dodano: piątek, 21 czerwca 2019r. Producent: ROHM

Układ monitorowania zasilania BD39040MUF-C firmy ROHM jako pierwszy zapewnia bezpieczeństwo funkcjonalne aplikacji motoryzacyjnych

Firma ROHM zaprezentowała nowy układ monitorujący zasilanie BD39040MUF-C z funkcją BIST (Built-In Self Test), który wspiera bezpieczeństwo funkcjonalne. Nowy układ scalony jest idealnym wyborem dla systemów zasilania w aplikacjach motoryzacyjnych wymagających niezawodnych środków, takich jak elektryczne wspomaganie kierownicy, a także czujników i kamer dla autonomicznej jazdy i innych systemów ADAS.

Szybki postęp zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) i autonomicznej jazda w sektorze motoryzacyjnym spowodowały zapotrzebowanie na takie funkcje, jak zapobieganie kolizjom i wspomaganie pasa ruchu, które zmniejszają ryzyko wypadków. W związku z tym rozwój półprzewodników dla tych aplikacji musi uwzględniać sposób zapewnienia im bezpieczeństwa funkcjonalnego (fail-safe) w przypadku awarii, uwzględniające m.in. funkcje autodiagnostyczne i inne.

ROHM BD39040MUF-C

W 2017 r. ROHM opracował chipset LCD, który wspierał bezpieczeństwo funkcjonalne i składał się ze sterownika LCD oraz kontrolera zasilania, wyprzedzając ówcześnie swoja branżę. W 2018 r. Firma uzyskała certyfikację procesu rozwoju zgodnie z międzynarodową normą rozwoju bezpieczeństwa funkcjonalnego ISO26262. W chwili obecnej, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i redundancję systemów, włączając różne funkcje autotestu i monitorowania, ROHM stworzył pierwszy w branży układ monitorujący zasilanie z wbudowaną funkcją autodiagnostyki, która ułatwia dodanie bezpieczeństwa funkcjonalnego do istniejących systemów.

BD39040MUF-C to układ monitorowania mocy, który zapewnia funkcje monitorowania wymagane dla bezpieczeństwa funkcjonalnego w systemach zasilania modułów czujników ADAS. Oprócz funkcji monitorowania napięcia (Power Good, reset) i zegara watchdog dla monitorowania ECU niezbędnego dla bezpieczeństwa funkcjonalnego, układ monitorowania zasilania ROHM jako pierwszy w branży wprowadza funkcję autodiagnostyki. Wykorzystując oryginalną technologię, układ scalony umożliwia wykrycie potencjalnej awarii samego układu scalonego zasilacza bez wpływu na istniejące systemy. Integracja tych funkcji w kompaktowym opakowaniu 3 mm kwadratowych, czyni go idealnym rozwiązaniem dla aplikacji ADAS wymagających dużej miniaturyzacji.

Kluczowe cechy

BD39040MUF-C jest pierwszym układem scalonym do monitorowania zasilania w branży, który zawiera funkcję autodiagnostyki wraz z dodatkowymi funkcjami, które sprawiają, że jest idealny do funkcjonalnych systemów bezpieczeństwa wymaganych w zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy ADAS i automatycznej jazdy.

  1. Funkcja autodiagnostyki zapewnia niezawodność niezbędną dla bezpieczeństwa funkcjonalnego

    Aby zapewnić bezpieczeństwo funkcjonalne, spełniając najwyższy poziom wymagań bezpieczeństwa (ASIL), konieczne jest wykrycie potencjalnych awarii samej funkcji monitorowania zasilania. Na przykład, w przypadku awarii, gdy funkcja monitorowania (tj. przepięcie) nie może wykryć nieprawidłowości, staje się ona ukrytym błędem, który maskuje awarię, tworząc niebezpieczną sytuację.

    Aby temu zaradzić, BD39040MUF-C z funkcją autodiagnostyki wykorzystuje oryginalną technologię obwodów, która umożliwia jej wykrycie potencjalnych awarii. Oba obwody napięcia odniesienia i oscylatora są multipleksowane, aby umożliwić ciągłe wzajemne monitorowanie między systemami w celu poprawy bezpieczeństwa podczas normalnej pracy.

  2. Zapewnia elastyczne wsparcie dla istniejących systemów

    BD39040MUF-C z łatwością obsługuje bezpieczeństwo funkcjonalne w istniejących systemach bez żadnych zmian sekwencji zasilania. Dodatkowo, timer watchdog dla ECU może być regulowany przez zewnętrzną rezystancję. Co więcej, IC jest oferowany w kompaktowym rozmiarze o powierzchni zaledwie 3mm kwadratowych, idealnym do zastosowań ADAS wymagających mniejszego rozmiaru. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na bardziej kompaktowe moduły wspomagające bezpieczną jazdę w systemach ADAS oraz autonomicznej jazdy, które wymagają bezpieczeństwa funkcjonalnego.

  3. Integruje różne funkcje monitorowania wymagane przez zasilacze samochodowe i ECU

    BD39040MUF-C zawiera szereg funkcji monitorowania, w tym monitorowanie przepięć i podnapięć (Power Good) wymaganych dla zasilaczy, timera watchdog oraz funkcji resetowania wymaganych przez ECU. Wśród nich, zegar watchdog jest typem okna, który monitoruje, czy ECU utknął w pętli w zaprogramowanym okresie czasu.

Przykłady aplikacji

  • Radary, kamery i czujniki do ADAS dla systemów jazdy autonomicznej
  • ECU
  • Elektryczne wspomaganie kierownicy
  • Klaster deski rozdzielczej, panele LCD
  • Systemy multimedialne
  • Lampy
  • i inne systemy zasilania wymagające środków bezpieczeństwa poza ASIL-B

Więcej informacji o nowym układzie nadzorczym ROHM BD39040MUF-C mogą Państwo uzyskać w załączonej dokumentacji technicznej.

Pozostałe aktualności:

Przełączniki PCIe Gen 4.0 rodziny Switchtec firmy Microchip dla szerokiego zakresu aplikacji na rynkach motoryzacyjnych, przemysłowych i konsumenckich

Przełączniki PCIe Gen 4.0 rodziny Switchtec firmy Microchip dla...

Firma Microchip Technology ogłosiła dostępność nowej rodziny przełączników PCI100x Switchtec™ PCIe Gen 4.0.

piątek, 17 stycznia, 2025 Więcej

Lantech LanView oprogramowanie do zdalnego zarządzania przełącznikami Ethernet firmy Lantech

Lantech LanView oprogramowanie do zdalnego zarządzania przełącznikami...

Firma Lantech opublikowała nową wersję oprogramowania Lantech View przeznaczonego do zdalnego zarządzania switchami...

czwartek, 16 stycznia, 2025 Więcej

Moduł Digi XBee™ LR dla dodania opcji łączności LoRaWAN dla produktów działających na krawędzi sieci

Moduł Digi XBee™ LR dla dodania opcji łączności LoRaWAN dla produktów...

Digi XBee® LR to wszechstronny moduł komunikacji bezprzewodowej, zaprojektowany z myślą o prostej integracji z...

środa, 15 stycznia, 2025 Więcej

Avalue Technology przedstawia płyty główne z procesorami Meteor Lake i Twin Lake

Avalue Technology przedstawia płyty główne z procesorami Meteor Lake i...

Płyty główne Avalue oparte na procesorach Meteor Lake, oferują wydajność dla zastosowań przemysłowych nowej generacji.

środa, 15 stycznia, 2025 Więcej

Nowe serwery HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA firmy Avalue wykorzystują czwartej generacji platformę AMD EPYC™ i procesory serii 8004 o nazwie kodowej Siena

Nowe serwery HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA firmy Avalue wykorzystują czwartej...

Firma Avalue wprowadza swoje wysokowydajnych i energooszczędnych rozwiązań systemu brzegowego - HPS-SIEU4A/HPS-SIEUTA.

wtorek, 14 stycznia, 2025 Więcej

Microchip Technology przedstawia Breakout Boards - zestawy uniwersalnych płytek deweloperskich dla prostej ewaluacji rozwiązań

Microchip Technology przedstawia Breakout Boards - zestawy uniwersalnych...

Breakout Boards (BBS) stanowią kwintesencję kompaktowej konstrukcji obwodów, stworzone w celu ułatwienia pracy

piątek, 3 stycznia, 2025 Więcej