Dodano: piątek, 05 kwiecień 2019r. Producent: Microchip

Microchip MPLAB® Harmony w wersji 3.0 dodaje obsługę 32-bitowych mikrokontrolerów SAM oraz PIC32

Nowe jedno i dwurdzeniowe cyfrowe kontrolery sygnału dsPIC33C firmy Microchip

Od podstawowych konfiguracji po projekty oparte na systemach RTOS, aplikacje bazujące na 32-bitowych mikrokontrolerach różnią się znacznie pod względem złożoności i modeli rozwoju. Aby pomóc programistom w uproszczeniu i skalowaniu swoich projektów, firma Microchip Technology Inc. zaprezentowała zunifikowane oprogramowanie - MPLAB® Harmony w wersji 3.0 (v3), dodając obsługę mikrokontrolerów SAM. Potężne środowisko programistyczne jest stopniowo rozwijane o obsługę całej gamy 32-bitowych mikrokontrolerów PIC i SAM firmy Microchip, dając programistom więcej opcji, aby spełnić różne wymagania aplikacji końcowych. Nowa wersja wprowadza również ulepszenia usprawniające projekty, takie jak bezpłatne oprogramowanie zabezpieczające poprzez współpracę z firmą wolfSSL, a także modułowe pobieranie oprogramowania, które pozwala projektantom pobierać tylko wybrane części oprogramowania w zależności od potrzeb ich aplikacji.

MPLAB Harmony w wersji 3.0 zwalnia projektantów z konieczności pobierania całego pakietu oprogramowania, gdy potrzebują oni tylko małych elementów lub komponentów. Przykładowo programiści mogą teraz po prostu pobierać sterowniki urządzeń lub stos TCP/IP w zależności od wymagań aplikacji, oszczędzając czas i miejsce na dysku twardym. Aby usprawnić rozwój, oprogramowanie zawiera uproszczone sterowniki i zoptymalizowane biblioteki peryferyjne.

Microchip kontynuuje dodawanie ulepszeń, które czynią MPLAB Harmony bardziej elastycznym, zintegrowanym i łatwym w użyciu środowiskiem programistycznym”, powiedział Rod Drake, wiceprezes jednostki 32-bitowych mikrokontrolerów w firmie Microchip. „Wraz z dodaniem mikrokontrolerów SAM do ekosystemu Harmony, projektanci mogą przyspieszyć rozwój dzięki interoperacyjności kodu platformy, zoptymalizowanym bibliotekom peryferyjnym i rozbudowanej obsłudze oprogramowania pośredniego.”

Aby zmniejszyć liczbę cykli projektowania zabezpieczeń wbudowanych, firma Microchip nawiązała współpracę z firmą wolfSSL w celu wdrożenia elementów oprogramowania pakietów bezpieczeństwa firmy w środowisku MPLAB Harmony v3. Wieloletnia umowa z firmą wolfSSL zapewnia programistom gotowe do użycia, nieodpłatne rozwiązania zabezpieczające. Klienci mogą przejść do produkcji z bezpłatną licencją komercyjną w dowolnym momencie umowy i będą mieli dostęp do następujących elementów pakietu wolfSSL: wolfSSL TLS Library, wolfMQTT Client Library i wolfSSH SSH Library.

Narzędzia programistyczne

Platformy ewaluacyjne Xplained Pro i Ultra dla mikrokontrolerów SAM są teraz obsługiwane w MPLAB Harmony v3. MPLAB Harmony ściśle współpracuje ze zintegrowanym środowiskiem programistycznym MPLAB X (IDE), aby zapewnić klientom zunifikowany rozwój oprogramowania w portfolio produktów MCU firmy Microchip. Rodzina mikrokontrolerów PIC32 i powiązanych platform programistycznych, takich jak płyty Curiosity, będzie nadal obsługiwana w ramach platform programistycznych MPLAB X i Harmony. MPLAB Harmony bezproblemowo integruje rozwiązania innych firm (np. RTOS, middleware, sterowniki) z wbudowanym środowiskiem programistycznym.

Ceny i dostępność

MPLAB Harmony wersja 3.0 jest dostępna bezpłatnie do pobrania na stronie Microchip, obsługując następujące rodziny mikrokontrolerów:

  • SAM E/S/V7x
  • SAM C21/C20
  • SAM D21/D20

Następujące rodziny są obecnie obsługiwane w wersji beta:

  • SAM D/E5x
  • PIC32MZ EF
  • PIC32MZ DA
  • PIC32MK

Wszystkie pozostałe 32-bitowe rodziny mikrokontrolerów SAM oraz PIC32 będą stopniowo dodawane do połowy 2019 roku.