Dodano: czwartek, 28 luty 2019r. Producent: Microchip

Najmniejszy w branży moduł komunikacyjny SiP zgodny ze standardem IEEE 802.15.4 od firmy Microchip

Najmniejszy w branży moduł komunikacyjny SiP zgodny ze standardem IEEE 802.15.4 od firmy Microchip

Projektanci bezprzewodowych, ograniczonych rozmiarowo aplikacji IoT wymagają rozwiązań komunikacyjnych, które zminimalizują rozmiar i zapewnią wiele lat pracy na baterii. Dlatego też firma Microchip Technology Inc. na odbywających się w Norymberdze targach Embedded World 2019 zaprezentowała najmniejszy w branży moduł komunikacyjny SiP zgodny ze standardem IEEE 802.15.4, który łączy mikrokontroler o bardzo niskim poborze mocy z radiem sub-GHz, przyspieszając czas wprowadzania na rynek i zapewniając długotrwałą pracę przy zasilaniu bateryjnym w sieciach czujników bezprzewodowych. Moduł SAM R30, jest o połowę mniejszy od najmniejszego modułu dostępnego dotychczas na rynku, co odpowiada potrzebom projektów uwzględniających niewielki rozmiar, takich jak czujniki czy sterowniki automatyki domowej.

Zgodny ze standardem IEEE 802.15.4 moduł SAM R30 obsługuje popularne topologie sieciowe, które można łatwo dostosowywać i skonfigurować. Jest to idealne rozwiązanie do zastosowań, w których interoperacyjność nie jest pożądana ze względu na ich wrodzoną podatność na zdalne ataki, takich jak m.in. systemy alarmowe, systemy automatyki budynków, czujników przemysłowych oraz Smart City. Główną zaletą sieci opartej na standardzie radiowym IEEE 802.15.4 jest to, że urządzenia mogą pozostawać w uśpieniu przez dłuższy czas i nadal być częścią sieci. Moduł SAM R30 wyposażony jest w tryby uśpienia o bardzo niskim poborze mocy, z funkcją budzenia sterowaną z GPIO lub przez wbudowany zegar czasu rzeczywistego (RTC), przy zużyciu zaledwie około 800nA. Urządzenia mogą spać przez wiele lat, budząc się tylko w razie potrzeby transmisji danych.

Kompaktowe konstrukcje czujników mogą znacznie ograniczyć ilość wymaganych komponentów oraz uprościć wdrażanie urządzeń. Moduł SAM R30 mierzy zaledwie 12,7 x 11 mm i zawiera niezbędne funkcje do napędzania każdego podłączonego zdalnego czujnika, eliminując w ten sposób konieczność stosowania w projekcie osobnego mikrokontrolera. Urządzenie oferuje również do 256 kilobajtów (KB) pamięci Flash i 40 KB pamięci RAM, a także interfejs szeregowy, USB oraz cyfrowe i analogowe wejścia/wyjścia dla tworzenia zaawansowanych projektów czujników.

Działając w widmie częstotliwości radiowych poniżej GHz, moduł SAM R30 zapewnia dwukrotnie większy zasięg łączności i lepszą propagację przez ściany i podłogi niż inne podobnie zasilane urządzenia z wykorzystaniem pasma częstotliwości 2,4 GHz. Ta solidność ma kluczowe znaczenie w takich zastosowaniach, jak wykrywanie nieszczelności, gdzie czujnik może być umieszczony w piwnicznej podłodze pod piecem lub serwerem.

Moduł SAM R30 posiada certyfikaty Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) oraz Radio Equipment Directive (RED), co pozwala projektantom skrócić czas wprowadzenia produktu na rynek i obniżyć koszty certyfikacji RF. Microchip zapewnia programistom elastyczność w implementacji sieci w topologiach typu point-to-point, star lub mesh za pomocą bezpłatnego stosu protokołu MiWi™.

"Internet rzeczy składa się z milionów czujników zasilanych z baterii, które opierają się na niskiej mocy i niezawodnej wydajności bezprzewodowej" - powiedział Steve Caldwell, wiceprezes działu rozwiązań bezprzewodowych Microchip. "Certyfikowany moduł SAM R30 zaspokaja te potrzeby, jednocześnie zapewniając deweloperom możliwość budowania bardziej zwartych konstrukcji z przyspieszonym czasem wejścia produktu na rynek."

Od teraz projektanci aplikacji IoT mogą wybrać certyfikowany, jednoukładowy pakiet System-in-Package (SiP) SAM R30 w 32- lub 48-pinowej obudowie dla uzyskania najszybszego czasu wdrożenia i wypuszczenia produktu na rynek.

Narzędzia i wsparcie programistyczne

Tworzenie prototypów bazujących na SAM R30 rozpocząć można za pomocą zestawu ATSAMR30M-XPRO Extension Development Board, wspieranego przez programator i debugger Atmel ICE Debugger / Programmer (ATMEL-ICE) oraz łatwe w użyciu zintegrowane środowisko programistyczne Atmel Studio 7 z dostępnymi przykładami kodu obsługującymi każdą konfigurację sieci.