Dodano: środa, 07 listopad 2018r. Producent: Microchip

DSC613 nowy generator zegara MEMS firmy Microchip dla dalszego zmniejszenia aplikacji IoT oraz wydłużenia czasu ich pracy na bateriach

DSC613 nowy generator zegara MEMS firmy Microchip dla znacznego wydłużenia pracy urządzeń przenośnych zasilanych bateryjnie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania konsumentów na kompaktowe przenośne urządzenia Internetu przedmiotów (IoT), projektanci zmuszeni są szukać rozwiązań, które zmniejszają rozmiar aplikacji przy jednoczesnym wydłużeniu żywotności baterii. Urządzenia do pomiaru czasu są kluczowe dla działania tych produktów, ale źródła zegara tradycyjnie wymagają wielu komponentów, aby spełnić wymagania częstotliwościowe urządzeń konsumenckich, pochłaniając w ten sposób przestrzeń na płycie i moc. Aby sprostać tym wyzwaniom firma, Microchip Technology Inc. zaprezentowała najmniejszy w branży generator zegarowy MEMS. Nowe urządzenie może zastąpić do trzech kryształów i oscylatorów na płytce, zmniejszając do 80 procent powierzchnię footprintu. Rodzina zegarów DSC613 eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznego kryształu poprzez integrację rezonatora systemów elektro-mechanicznych o małej mocy i wysokiej stabilności (MEMS).

Aby obsłużyć zakres częstotliwości wymaganych w dzisiejszych inteligentnych urządzeniach, projektanci muszą albo umieścić wiele kryształów/oscylatorów obok kontrolerów, albo użyć generatora zegara z zewnętrznym kryształem dla wejścia referencyjnego. Rodzina DSC613 to prawdziwie jednoukładowe rozwiązanie, które integruje rezonator MEMS i dwie pętle o niskim poborze mocy (PLL) w 6-pinowej obudowie DFN o wielkości zaledwie 1,6 mm x 1,2 mm. Kompaktowy rozmiar i duża elastyczność częstotliwości sprawiają, że rodzina DSC613 doskonale nadaje się dla kompaktowyco urządzeń kompaktowych, które wymagają niskiej mocy, takich jak aparaty cyfrowe, inteligentne głośniki, zestawy słuchawkowe Virtual Reality (VR), odtwarzacze strumieniowe i dekodery.

Rodzina DSC613 obsługuje do trzech wyjść taktowania od 2 kiloherców (kHz) do 100 megaherców (MHz), dzięki czemu idealnie nadaje się do systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach. Przykładowo w aplikacji IoT, generator zegara może być wykorzystany do zapewnienia głównego zegara odniesienia MHz i zegara czasu rzeczywistego 32,768 kHz (RTC) dla mikrokontrolera, jak również innego zegara MHz dla funkcji takich jak łączność czy czujniki. Rodzina procesorów DSC613 zawiera dwa układy PLL o małej mocy z syntezatorami zegarowymi AnyRate®, które umożliwiają urządzeniu generowanie dowolnej częstotliwości od 2 kHz do 100 MHz. Przy poborze mocy około 5 miliamperów (mA) z trzema pracującymi wyjściami, rodzina DSC613 zapewnia do 45 procent oszczędności energii w porównaniu z rozwiązaniem wykorzystującym trzy oscylatory kwarcowe o niskiej mocy. Aby uzyskać dodatkową oszczędność energii, wyjście zegara można wyłączyć za pomocą złącza wyjściowego.

"Microchip jest jedynym dostawcą oferującym pełne portfolio produktów dla generowania i kondycjonowania częstotliwości oscylatorów MEMS, w tym krystalicznych i opartych na SAW w zakresie częstotliwości od kHz do GHz" - powiedział Rami Kanama, wiceprezes jednostki czasu i komunikacji w firmie Microchip. "Jako najnowszy dodatek do już obszernej oferty czasowej MEMS, rodzina generatorów zegarowych DSC613 zapewnia prawdziwe jednoprocesorowe rozwiązanie czasowe dla systemów opartych na MCU, dzięki czemu jest doskonałym towarzyszącym zegarkom układom MCU i MPU Microchip."

Produkty MEMS są zbudowane w całości ze standardowych procesów półprzewodnikowych, zapewniających taką samą niezawodność i stabilność jak układy scalone, obsługując zakres temperatur od -40 do + 125 stopni Celsjusza ze stabilnością ± 20 ppm. Rodzina DSC613 obsługiwana jest przez narzędzie konfiguracyjne ClockWorks® firmy Microchip.

Więcej informacji o nowej serii generatorów zegara DSC613 firmy Microchip mogą Państwo uzyskać w załączonej dokumentacji technicznej.