Dodano: wtorek, 28 sierpień 2018r. Producent: Poynting Komentarzy: (dodaj komentarz)

MinePoynt kołowo spolaryzowane spiralne anteny firmy Poynting do stosowania w kopalniach i tunelach

Firma Poynting dysponuje kompletną gamą anten Wi-Fi oraz komórkowych, które znajdują swoje zastosowanie w wielu wdrożeniach na całym świecie. Szczególnie interesujące jest portfolio kołowo spolaryzowanych spiralnych anten stosowanych w kopalniach i tunelach zwanych antenami MinePoynt. Anteny te zaprojektowane są specjalnie dla kopalni i tuneli, ponieważ polaryzacja kołowa znacznie zwiększa zdolności propagacji fal radiowych w tych trudnych warunkach. W ciągu ostatnich 10 lat wykonano liczne testy w kopalniach, wykazując iż anteny MinePoynt osiągały od 3x do 4x wyższe zasięgi w porównaniu do anten o podobnym zysku z liniową polaryzacją.

Niektóre z początkowych testów w kopalni węgla w Afryce Południowej wykazały, że osoba oddalona o 1,2 km od punktu dostępowego wyposażonego w antenę HELI-3 serii MinePoynt, była w stanie wykonać doskonałej jakości połączenia VoIP za pomocą mobilnego telefonu Wi-Fi. Anteny Poynting serii MinePoynt wyglądają jak wąskie cylindry o różnych długościach i dlatego mogą być instalowane na sufitach lub ścianach sztolni, przy minimalnym wpływie na przekrój poprzeczny tunelu, jednocześnie oferując najlepszą propagację sygnału Wi-Fi dla różnych topologii tuneli, w obecności pojazdów i metalowych przedmiotów oraz narzędzi, które mogą znacznie osłabić sygnał przy zastosowaniu normalnych anten.

Firma Poynting jest w trakcie rozszerzania rodziny anten MinePoynt, opracowując dwie nowe anteny HELI, w tym HELI-5 dla pasma LTE 1800 / 2100MHz i HELI-6 dla pasma częstotliwości LTE 900MHz, która jest również szczególnie przydatna w sieciach LoRa / Sigfox oraz ogólnie w pasmach częstotliwości ISM 868/915 MHz. Nowe anteny MinePoynt (HELI) będą specjalnie zaprojektowane dla obsługi nowoczesnych bezprzewodowych aplikacji NB-IoT / LTE-M / LoRa / Sigfox dla odbioru danych telemetrycznych pochodzących z czujników.

Obie powyższe anteny HELI mogą być stosowane w kopalniach dla rozszerzania zasięgu sieci LTE i IoT (LoRa / Sigfox) dla komunikacji personelu, a także dla komunikacji M2M, takiej jak telemetria do sterowania w czasie rzeczywistym i raportowania danych pochodzących z różnych maszyn. Mogą być również stosowane w tunelach drogowych i tunelach kolejowych w celu zwiększenia zasięgu sieci IoT w przejściach tunelowych, które trudno jest pokryć konwencjonalnymi antenami. Anteny MinePoynt są specjalnie wzmocnione dla działania w kopalniach, a także dysponują wersjami "iskrobezpiecznymi" (IS), która ma specjalną powłokę zapobiegającą gromadzeniu się na obudowie ładunków statycznych. Anteny certyfikowane są do stosowania w kopalniach i pokrywają obecnie ponad 5000 km tuneli górniczych w RPA, Australii i innych regionach.

Najbardziej znaną aplikacją anten Poynting stosowanych w tunelach były wymagania dla projektu tunelu bazowego Świętego Gotarda (Gotthard Base Tunnel) - najdłuższego na świecie i najgłębszego tunelu kolejowego w Alpach Szwajcarskich, wykorzystujący wyłącznie południowoafrykańską technologię antenową Poynting, aby zapewnić bezproblemową cyfrową komunikację podziemną na trasie o długości ponad 57 km. Projekt został ukończony w 2017 r. i składa się z dwóch jednotorowych tuneli łączących Szwajcarię z Włochami w ramach tzw. nowego połączenia kolejowego przez Alpy.

"Poynting Antennas ma wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu anten dla komunikacji i transferu danych, które opracowane są specjalnie m.in. dla aplikacji w tunelach oraz aplikacjach wydobywczych. Anteny te działają w niebezpiecznych środowiskach górniczych i w tunelach, gdzie wymagana jest wydajność oraz bezpieczeństwo. Do obsługi 250 pociągów (200 pociągów towarowych, 50 pociągów pasażerskich) przejeżdżających przez tunel z prędkością do 200 km/h inżynierowie i operatorzy tunelu muszą być w stanie dostarczyć płynną i nieprzerwaną komunikację w celu zarządzania ruchem.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

BD18336NUF-M ultrakompaktowy wysokowydajny liniowy układ sterownika LED firmy ROHM

BD18336NUF-M ultrakompaktowy wysokowydajny liniowy układ sterownika LED firmy ROHM

Firma ROHM ogłosiła opracowanie ultrakompaktowego, wysokowydajnego liniowego układu scalonego sterownika LED, który zapewnia stabilne...

Weź udział w konkursie projektowania PCB dla studentów zorganizowanym przez Mentor Graphics

Weź udział w konkursie projektowania PCB dla studentów zorganizowanym przez Mentor...

PADS Professional jest najnowocześniejszym narzędziem dla studentów zainteresowanych projektowaniem elektroniki PCB. Prześlij projekt...

Webinar Power Integrations: Prezentacja układów InnoSwitch-3 ze zintegrowanymi tranzystorami w technologi GaN

Webinar Power Integrations: Prezentacja układów InnoSwitch-3 ze zintegrowanymi...

Po pojawieniu się driverów z serii InnoSwitch-3, firma Power Integrations zdecydowała się na użycie w niektórych driverach z tej rodziny,...