Dodano: wtorek, 26 czerwiec 2018r. Producent: ROHM Komentarzy: (dodaj komentarz)

Wysokiej dokładności wieloczujnikowe aplikacje radiolokacyjne przy użyciu rozwiązań firmy ROHM

Firma ROHM zaprezentowała nową technologię czujników grupowych dla aplikacji takich jak "Systemy zarządzania lokalizacją pracownika" i "Systemy zarządzania zapasami", na odbywających się w San Jose targach Sensors Expo.

W ostatnich latach zaobserwowano rosnące zapotrzebowanie na systemy wykorzystujące czujniki i komunikację bezprzewodową do zarządzania i optymalizacji operacji magazynowych oraz biurowych poprzez monitorowanie różnych parametrów środowiskowych, ruchu i pozycji osób lub przedmiotów. Stad też zaprezentowane na targach Sensors Expo wieloczujnikowe radiolokatory (beacony) firmy ROHM zawierają m.in.

  • układ czujnika ciśnienia BM1383AGLV,
  • czujnik geomagnetyczny BM1422AGMV,
  • czujnik Hall’a BU52058GWZ,
  • czujnik światła otoczenia BH1721FVC firmy ROHM
  • oraz akcelerometr Kionix, KX126-1063

Oprócz układów czujnikowych w beaconie zastosowano:

  • mikrokontroler ML620Q504 o niskim poborze mocy oraz
  • moduł Bluetooth® Low Energy MK71251-01 firmy LAPIS Semiconductor, co przyczyniło się do uzyskania systemu o bardzo małej mocy i wysokiej dokładności.

Typowe zastosowania radiolokatorów

System zarządzania lokalizacją pracowników

System zarządzania lokalizacją pracowników

Do niedawna beacony i bramki były wykorzystywane jako systemy do monitorowania lokalizacji pracowników w fabrykach. Jednak takie systemy szacują lokalizację pracownika, wykorzystując jedynie natężenie sygnału z radiolokatora. W związku z tym dokładna lokalizacja pozostała wyzwaniem z powodu różnic w sile sygnału i szumie zewnętrznym. Dlatego firma ROHM opracowała nowy algorytm, który wykorzystuje dane z akcelerometru, aby wykryć nie tylko to, czy dana osoba chodzi, czy też biegnie, ale także czy ta osoba siedzi lub stoi. Połączenie tego algorytmu z estymacją lokalizacji w oparciu o intensywność sygnału radiolokatora umożliwia rozpoznanie lokalizacji pracownika z większą dokładnością.

System zarządzania zapasami

System zarządzania zapasami

Rozwiązania IoT oraz automatyzacja rozwijają się w aplikacjach do śledzenia stanu inwentarza co zwiększyło wymagania odnośnie dokładnego wykrywania pozycji śledzonych przedmiotów. Z drugiej strony wyzwaniem związanym z użyciem sygnału nawigacyjnego z technologią Bluetooth® Low Energy jest to, że nie pozwala wykryć pozycji w poziomie lub pionie. Aby sprostać temu wyzwaniu, firma ROHM opracowała algorytm, który wykorzystuje dane z czujnika ciśnienia i akcelerometru do obliczania wysokości oraz do zmniejszania wpływu hałasu zewnętrznego, takiego jak przeciąg wywołany przez klimatyzatory. Pozwala to dokładnie wykryć nie tylko lokalizację paczki, ale także jej półkę, dzięki czemu systemy zarządzania inwentaryzacją są coraz dokładniejsze.

Komentarze do artykułu

Pozostałe aktualności:

BP35C5 nowy moduł Wi-SUN FAN firmy ROHM z obsługą sieci kratowych do 1000 węzłów urządzeń IoT

BP35C5 nowy moduł Wi-SUN FAN firmy ROHM z obsługą sieci kratowych do 1000 węzłów...

Firma ROHM opracowała nowy moduł Wi-SUN FAN (Field Area Network) BP35C5 do zastosowań infrastrukturalnych, który może łączyć do 1000...

Wzmocnione przed promieniowaniem przetwornice DC-DC SA50-120 firmy Microchip rozszerzają portfolio produktów COTS

Wzmocnione przed promieniowaniem przetwornice DC-DC SA50-120 firmy Microchip...

Firma Microchip Technology Inc. ogłosiła rozszerzenie rodziny przetworników mocy SA50-120 o dziewięć nowych jednostek opartych na...

Rozwiązania IoT Kerlink ukazują małym miastom, jak obniżyć zużycie energii i usprawnić usługi publiczne

Rozwiązania IoT Kerlink ukazują małym miastom, jak obniżyć zużycie energii i...

Firma Kerlink specjalizująca się w rozwiązaniach dedykowanych Internetowi Rzeczy (IoT), pokazuje, że inteligentne sieci miejskie (smart...