Dodano: środa, 27 wrzesień 2017r. Producent: Microchip

MEC17XX nowa rodzina kontrolerów firmy Microchip z obsługą ulepszonego interfejsu szeregowego eSPI

MEC17XX nowa rodzina kontrolerów firmy Microchip z obsługą ulepszonego interfejsu szeregowego eSPI oferuje elastyczność oraz bogaty zestaw funkcji w tym bezpieczny rozruch - secure boot

Firma Microchip Technology Inc. zaprezentowała dwie rodziny osadzonych kontrolerów z ulepszonym interfejsem szeregowym eSPI (enhanced Serial Peripheral Interface) w postaci układów MEC17XX i MEC14XX. Obie rodziny wspierają technologię magistrali hosta eSPI, która jest wymagana jest w przypadku nowych jak i nadchodzących aplikacji komputerowych. Rodzina MEC17XX oparta jest na 32-bitowym rdzeniu ARM® Cortex®-M4F i posiada zaawansowane sprzętowe algorytmy szyfrujące w celu skutecznego zabezpieczenia rozruchu komputera (secure boot). Rodzina oferuje kilka dodatkowych funkcji, w tym dwa interfejsy UART oraz obsługuje rozszerzony przemysłowy zakres temperatur pracy, które sprawiają, że rodzina idealnie nadaje się do przemysłowej klasy zastosowań informatycznych. Dodatkowo popularna rodzina MEC14XX bazująca na architekturze MIPS została rozszerzona o funkcje umożliwiające obsługę nowej funkcji Slave Attached Flash (SAF) interfejsu eSPI, która umożliwia bezpośrednie podłączenie kontrolera do pamięci Flash SPI za pomocą wbudowanego sterownika master.

Nowe osadzone kontrolery są częścią rozszerzonej rodziny urządzeń, które stanowiły integralną część procesu przekształcania przemysłu komputerowego z interfejsu LPC na eSPI. MEC17XX zwiększa bezpieczeństwo dzięki funkcjom kryptograficznym w celu zapewnienia bezpiecznego rozruchu - funkcji zabezpieczeń opracowanej w celu zapewnienia, że system zostanie uruchomiony tylko z oprogramowania pochodzącego z zaufanego źródła. Co więcej, obecność dwóch interfejsów UART oraz obsługi rozszerzonego zakresu temperatury pracy czyni nowe kontrolery firmy Microchip idealnym rozwiazaniem m.in. dla przemysłowych aplikacji informatycznych.

"Microchip był jedną z pierwszych firm wspierających interfejs enhanced Serial Peripheral Interface (eSPI) firmy Intel® Corporation tak jak w przypadku interfejsów SMBus oraz Low Pin Counts (LPC).", powiedział Ian Harris, wiceprezes działu produktów komputerowych w firmie Microchip "Współpracowaliśmy ściśle z naszymi partnerami z branży i naszymi klientami, aby nadal pozostać na czele definiowania, wdrażania i sprawdzania poprawności nowych osadzonych sterowników dla zastosowań informatycznych."

Nowi członkowie rodziny MEC14XX dodają nowy poziom funkcjonalności oferując m.in. obsługę SAF (Slave Attached Flash), co jest optymalnym rozwiązaniem dla aplikacji Power Delivery w standardzie USB Type-C™. Najnowsze urządzenia MEC1428 są zgodne z rodziną MEC140X i MEC141X, co umożliwia projektantom proste dodanie interfejsu eSPI, dodatkowych funkcji oraz zwiększą elastyczność projektowania. Obydwie rodziny zachowują również funkcjonalność MAF (Master Attached Flash) obecną w eSPI. Interfejs eSPI dysponuje wieloma zaletami, włączając w to wiele sygnałów wejściowych i wyjściowych, które mogą być skonfigurowane do obsługi napięcia 3.3V lub 1.8V, co zmniejsza koszt systemu, eliminując potrzebę stosowania konwerterów napięcia zewnętrznego. Funkcje te umożliwiają bezproblemową migrację własności intelektualnej (IP) na wielu platformach x86, w tym procesorach Intel Atom™, Intel iCore™ oraz procesorach Ryzen™ firmy Advanced Micro Devices (AMD).

"Elastyczność, bogaty zestaw funkcji oraz obsługa bezpiecznego rozruchu naszych nowych urządzeń obsługujących interfejs eSPI zaspokoją potrzeby rynku teraz jak i w przyszłości.", kontynuował Harris.

Układy rodziny MEC17XX dostępne są w wielu wariantach pinowych obudowy WFBGA i mogą pracować w zakresie temperatury od 0 do 70°C

Więcej informacji o nowym kontrolerze MEC17XX firmy Microchip mogą się Państwo dowiedzieć pod adresem microchip.com/MEC1701